Wydarzenia

Wydarzenia

Nabucco G. Verdi - Metropolitan Opera

23.09.2017, godz. 18:00

Kino Europa

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49
67-100 Nowa Sól

Giuseppe Verdi (1813–1901)
Nabucco
Opera w 4 aktach
Libretto: Temistocle Solera wg Aniceta-Bourgeois i Francisa Cornue

Retransmisja przedstawienia zarejestrowanego 7 stycznia 2017

Obsada:
Liudmyla Monastyrska jako Abigaille
Jamie Barton jako Fenena
Russell Thomas jako Ismael
Plácido Domingo jako Nabucco
Dmitry Belosselskiy jako Zachariasz

James Levine dyrygent

Realizatorzy:
Elijah Moshinsky reżyseria
John Napier scenografia
Andreane Neofitou kostiumy
Howard Harrison światło

 

Od 10ciu lat Metropolitan Opera transmituje na żywo za pośrednictwem satelity, z kilkusekundowym opóźnieniem dziesięć przedstawień w roku i to tych z najlepszą obsadą. Przedstawienia ogląda się tak, jakby samemu było się na scenie wśród artystów. W przerwach przenosimy się za kulisy, gdzie można zobaczyć jak wygląda przygotowanie przedstawienia, przebudowywanie scenografii - poznajemy operę od kuchni. W ramach pilotażu operowego sezonu 2017/18 zapraszamy na retransmisję jednej z najpopularniejszych oper świata - „Nabucco” Giuseppe Verdiego.

„Nabucco” przyniosła Verdiemu olbrzymi rozgłos i powodzenie, od dawna była wyczekiwana przez widzów cyklu „The Metropolitan Opera: Live in HD”. W czasach walk o niepodległość i zjednoczenie Italii śpiew Żydów z tej opery, tęskniących do ojczyzny, swej ziemi obiecanej, stał się wyrazem wyzwoleńczych dążeń Włochów. Chór „Va, pensiero” przez lata był ich nieoficjalnym hymnem. Biblijną opowieść o babilońskim królu Nabuchodonozorze, w której pycha zostaje ukarana, a wiara zwycięża wszelkie przeciwności, w wersji operowej usłyszymy pod batutą jednego z najlepszych dyrygentów świata – Jamesa Levine’a. W postać Nabucca wcieli się legendarny tenor Plácido Domingo, od pewnego czasu występujący w partiach barytonowych. Inscenizacja Elijaha Moshinsky’ego z 2001 roku należy do ulubionych przez nowojorską publiczność tradycyjnych wystawień XIX-wiecznych hitów operowych.

 

O nowojorskiej Met i transmisjach

The Metropolitan Opera – najważniejszy teatr operowy świata nie od dziś jest wyznacznikiem najwyższego poziomu i klasy. Teatr rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke. W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4.000 miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli w sezonie.

Również dziś na nowojorskiej scenie stają Polacy – obecnie Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, a wcześniej Andrzej Dobber, Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman i inni. Coroczne sezony transmisji kinowych z Met stały się ważnym punktem działalności opery. Satelitarne przekazy zainaugurował w 2006 roku „Zaczarowany flet” Mozarta w jakości obrazu HD i z dźwiękiem w formacie Dolby Digital Surround. Spektakl obejrzało wtedy 30.000 widzów w 150 salach na terenie USA.

Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. Dzięki temu, że Met transmituje spektakle popołudniowe, w Europie możemy je oglądać wieczorem, w porze idealnej na „wizytę w operze”. Bonusem dla widzów transmisji są rozmowy z gwiazdami przedstawień i rzut oka za kulisy w przerwach spektakli.

Opery wykonywane są w języku oryginału. Transmisje odbywają się w soboty, przedstawienia grane są z napisami w języku  polskim.

Cykl The Met: Live in HD jest realizowany dzieki szczodremu finansowemu wsparciu jego fundatora, czyli The Neubauer Family Foundation. Globalnym sponsorem cyklu jest także Bloomberg Philantropies. Transmisje w technologii HD wspierane są przez Toll Brothers America’s luxury home builder.

Więcej informacji: nazywowkinach.pl

 

Gatunek: opera w 4 aktach

Czas trwania: 160 minut (w tym 1 przerwa)

Kategoria wiekowa: 12+

Wersja: polskie napisy

bilety: normalny 20 zł | ulgowy 15 zł *

* bilety ulgowe przysługują osobom uczącym się do 25 roku życia, emerytom i rencistom.

Bilety do nabycia online, w kasie NDK (wtorek-piątek w godz. 12.00-15.00) oraz pół godziny przed seansem.

Regulamin kina Europa


GALERIA ZDJĘĆ