Jesteśmy na
Tel. +48 68 387 90 15


16.09 o godz. 18:00

Sala widowiskowa
ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49
67-100 Nowa Sól

Gatunek: koncert

Szkiełkiem i okiem. Koncerty nieoczywiste

4.0

Orkiestra Arte dei Suonatori zaprasza na kolejne spotkania z muzyką dawną w programie zatytułowanym „Szkiełkiem i okiem. Koncerty nieoczywiste”.

Tytuł nawiązuje do myśli oświeceniowej, która przyznawała pierwszeństwo poznaniu świata poprzez rozum i doświadczenie, nie zaś emocjom i wierze w powszechnie powtarzane prawdy. Program koncertów został tak skonstruowany, aby pokazać różnicę między muzyką baroku, pełną emocji, fantazji, improwizacji, o swobodnej często formie, odbiegającej od schematu – a muzyką wczesnego klasycyzmu, logiczną, wyważoną, od pierwszych dźwięków uderzającą ładem, o łatwej do wychwycenia strukturze. A czemu koncerty nieoczywiste? Zarówno waltornia, jak i wiolonczela były bardzo rzadko wybierane przez XVIII-wiecznych kompozytorów jako solowe instrumenty koncertujące.

Franz Xaver Richter, Nicola Porpora, Leonardo Leo, Carl Heinrich Graun, Johann Joachim Quantz to osiemnastowieczni twórcy opery, nadworni kapelmistrzowie, nauczyciele wybitnych śpiewaków, inspiratorzy dla kolejnych pokoleń kompozytorów. Byli prekursorami nowego, rodzącego się stylu i w ich muzyce słychać zarówno cechy baroku i jak i klasycyzmu. Muzyka elegancka i wytworna, lub operowo burzliwa, liryczna – choć przecież pisana na instrumenty, nie głos. Takie dzieła pozostawili nam po sobie oświeceniowi mistrzowie, multiinstrumentaliści, bywalcy światowych scen, ale i zwykli ludzie uwikłani w troski dnia codziennego. Na pogrzeb Porpory, nauczyciela wybitnego kastrata Farinellego, pieniądze zbierano na koncertach. Graun musiał znosić wytyczne księcia Fryderyka, swego chlebodawcy o muzycznych ambicjach. Zależni od dworskich intryg, rywalizacji – nie poddawali się. Pielęgnowali pasję i tworzyli muzykę, której warto posłuchać i dziś. Prezentowane w czasie koncertu na ekranie umieszczonym za orkiestrą animacje i wizualizacje improwizowane i rysowane na żywo przez Ariego Dykiera, to dodatkowa zachęta, by spotkać się ze znakomitą orkiestrą Arte dei Suonatori.

 

Wykonawcy:

Ursula Paludan Monberg (Dania) – róg naturalny

Poppy Walshaw (Anglia) – wiolonczela

Orkiestra Arte dei Suonatori

 

 

 

Bilety:

Bilety do nabycia online, w kasie NDK (wtorek-piątek w godz. 12.00-15.00) oraz pół godziny przed seansem.

Regulamin kina Europa i sali widowiskowej

Galeria
Więcej Kultury z Naszym NEWSLETTERem
Bądź z nami w kontakcie! Mamy dla Ciebie informacje.
Musisz wypełnić to pole!Patroni
Teatr Polska
Instytut Teatralny
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nowa Sól - Miasto na fali
Tygodnik Krąg

©2013-2019 Nowosolski dom kultury. Wszelkie prawa zastrzeżone.

| made by nfinity.pl

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda